Get Adobe Flash player

JERZY ĆWIERZYK

 

Jerzy Ćwierzyk, urodził się w 1952 r., mieszka w Myślenicach.  Kontynuuje tradycje rodzinne Ćwierzyków.  Rzeźbić  uczył się od   Wiktora Ćwierzyka  autora wielu nagrodzonych prac.  Dorobek twórczy Jerzego Ćwierzyka jest bogaty i różnorodny, wykonuje rzeźby, płaskorzeźby,  kapliczki, szopki. Z jednej strony  zainteresowania Jego  sięgają głęboko w sprawy wiary , religii , które przedstawia w swoich pracach (np.  Matka Boska,  Upadek pod Krzyżem, Pieta, Chrystus Frasobliwy,  figury świętych, anioły), z drugiej zaś  strony w twórczości Jerzego Ćwierzyka  pojawiają się tematy  związane z życiem codziennym wsi polskiej i małych miasteczek.  Rzeźbi przedstawicieli różnych zawodów (  kowal,  kucharz,  piwowar, żołnierz itp.) oraz osoby  przy pracach na roli i w gospodarstwie domowym ( ….). Prace  Jerzego Ćwierzyka  są rozpoznawalne, gdyż  rzeźbione postacie charakteryzują się  bujnymi kształtami  i  prawie zawsze  są pomalowane  farbami w intensywnych barwach.  Z rzeźb   emanuje  radość, witalność i humor. 

Jerzy Ćwierzyk prezentuje  swoje prace na licznych, konkursach, przeglądach i  corocznych targach sztuki  ludowej, na których zdobywa nagrody i wyróżnienia.  Między  innymi w roku  1979 otrzymał   medal na VI Międzynarodowych  Tragach Sztuki Ludowej w Krakowie, zaś  w 1983  wyróżnienie  na Ogólnopolskiej Wystawie  Rzemiosł  Artystycznych   zorganizowanej w Warszawie .  W 1999 roku  w  Muzeum Regionalnym w Myślenicach – „Dom Grecki”,  były  prezentowane prace   artysty na indywidualnej wystawie pt. Jerzy Ćwierzyk – rzeźbiarz i kolekcjoner.    Drugą pasją  artysty  jest  kolekcjonowanie  wszystkiego co stare , ma  w swojej kolekcji wiele żelazek,  lamp naftowych,  świeczników,  starych mebli,    obrazów,  narzędzi rolniczych itp. 

Prace Jerzego Ćwierzyka  były   prezentowane na  wystawie  zorganizowanej  w Disporze im. Rosentala  w Nowym Jorku, w  Reims (OUWAGA) we  Francji w AGMA w Hiszpanii. Brał udział w:  Międzynarodowych Targach Rzemiosła w Monachium,  Targach BIO-Fach w Norymberdze. Współpracuje  artystycznie z  BASEMENT TREASURES i ROLF-D.NIEBEL PARTNER, UNTERNEHMENSBERATUNG w Niemczech  i w Austrii 

Do  Stowarzyszenia Twórców Ludowych należy  od  2009 r.


KONTAKT: 

32-400 Myślenice , ul. Średniawskiego 55  

Tel.792 912 355

 


image